3m 05888 Flexible Bumper Patch Kit, Black, 4 in x 8 in, 1/Case
| UPC | 00051131058880 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045602 |
| Packaging | Kit |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Flexible Bumper Patch Kit 3m 05888
3M™ Flexible Plastic Patch provides added strength to reinforce bumper repairs where the damage has gone through to the backside. This patching material is ideal for bumpers that have been cracked from a minor parking lot accident. When that happens simply patching the front side may not provide adequate strength. 3M™ Flexible Plastic Patch goes on the backside to stabilize the bumper. In addition to bumpers,flexible TPO (Thermoplastic PolyOlefin) patches are also recommended for repairing wheel flares, splash shields and other cosmetic parts that are flexible or semi-flexible.
Stabilizing the backside with our bumper repair patches should be completed before doing front side repair work. Fortunately, applying the patches is a quick and easy task. One of the biggest time savers comes from not having to do any sanding to ensure proper adhesion.
Applying the bumper repair patch is basically a 5-step process:
Clean the area to be patched
Apply adhesion promoter (included with patching material)
Trim the patching material to the correct size
Peel away the liner from the patching material
Apply patch to the area to be repaired
The backside patch offers a clean appearance with a cosmetically pleasing finish. Because there is virtually no waiting for a cure time, you can start working on the front side repair very soon afterwards.
Our patching material is effective on many plastics where reinforcement is needed. Kit includes six patches and six adhesion promoter packets (part number 06396).
Once you complete the backside repair with these patches, we recommend using traditional cosmetic repair techniques for the exterior side of the bumper.
- Reinforces the backside of bumpers needing repair
- No sanding needed for application and adhesion
- No cure time delay to proceed to front side repair
- Effective on many plastics where a reinforcement is needed
- Clean appearance for a good backside cosmetic finish
- Includes 6 flexible patches and 6 adhesion promoter packets
| 3M ID | 7000045602 |
|---|---|
| Part number | 5888 |
| Keywords | 5888 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Patches |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.3 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.200787402 |
| Base - Metric Gross Weight | 249.476 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 28.702 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.67 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 47.47647290570172 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5500004332083452 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5499805916047485 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.200787401574803 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.778 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 249.467 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 28.702 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.67 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 410.92168798510824 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.694947514218548 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.300320064907617 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.078740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.850393700787402 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6733.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.676 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.497 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.129 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.3 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.174 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 859.8028225210226 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 742.4728065862307 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 336.78 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1350 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1350 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 225 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |


