3M™ Flatback Tape 2517, Medium Brown, 48 mm x 55 m, 6.5 mil, 24 Rolls/Case
3M™ Flatback Tape 2517 is a good, general purpose tape ideal for a range of web processing and splicing applications where adhesion in high temperature bake cycles is necessary. This durable tape features a dependable kraft paper backing capable of resisting high temperatures as well as moisture, and can be torn by hand for easy application.
Special Price
$20.58
Regular Price
$24.21
| UPC | 00021200485671 |
|---|---|
| 3M ID | 7000088502 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Flatback Tape 2517 is a general purpose flatback tape designed for a range of applications. It features a kraft paper backing that is easy to tear while still maintaining strong cross directional tensile properties. A rubber adhesive is mounted to this backing to provide an immediate initial tack to a wide variety of substrates, including steel. Once adhered it provides strong holding power and removes easily. This tape can be machine dispensed. It will perform in moist conditions and in bake cycles up to 300 °F/149 °C for up to 30 minutes.
- HIGH-TEMPERATURE GENERAL PURPOSE TAPE: Designed for general purpose web-processing and splicing applications
- EASY TO USE: Offers quick and simple roll starting and roll closure
- MACHINE DISPENSABLE: Durable backing can be torn by hand, yet is suitable for machine dispensing
- DURABLE HOLD: Natural rubber adhesive offers dependable tack and holding power
- HIGH TEMPERATURE CAPABILITY: Can withstand a bake cycle up to 300 °F/149 °C for up to 30 minutes
- RECOMMENDED USES: Splicing liner boards, bundling, holding and packaging applications
- IMMEDIATE INITIAL TACK: High initial tack even in cool temperature conditions
| 3M ID | 7000088502 |
|---|---|
| Part number | 2517 |
| Keywords | 3m flatback tape 2517 general purpose kraft paper backing hand tearable strong cross directional tensile properties rubber adhesive immediate initial steel strong holding power removes easily machine dispensed moist conditions bake cycles |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Paper Tapes |
| Application | General Purpose Packaging, Holding, Splicing |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Color Family | Brown |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Medium Brown |
| Product Number | 2517 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.8897 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 348.541 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 63.83083632308997 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7684013732417941 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.734873472408718 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1.046 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 333.333 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 344.47903541476376 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 4.46656543186562 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 4.409245243697551 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.338582677165354 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5.645 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.0 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 288.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 140.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 140.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 6 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 6 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1532.3672379628224 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.44166823176501 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.636980974790205 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.086614173228346 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25.111 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 8.365 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.0 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.307 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.286 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.286 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 62366.26646481639 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 723.3873885488858 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 634.9313150924474 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.92913385826772 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.022 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 288.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1065.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


