3M™ Flatback Tape 102-F506, 48 mm x 55 m, 24/Case
| UPC | 00051115784873 |
|---|---|
| 3M ID | 7010378537 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Strong and Easy to Tear
3M™ Flatback Tape 102-F506 was designed specifically to be a thick, strong tape capable of meeting the everyday demands of bundling textiles. This smooth flatback tape features a smooth paper backing combined with a high-tack, aggressive natural rubber adhesive. It is capable of withstanding temperatures as high as 300°F/149°C for 30 minutes. This tape also provides moisture resistance, but should not be used for outdoor applications or exposed to sunlight for prolonged periods of time.
Recommended Applications
High temperature splicing applications Bundling Holding
Packaging applications
The Benefit of Flatback Tape
In high-volume industries, where the speed and efficiency of applications play a major role, 3M has designed a series of flatback tapes whose combination of smooth paper backing and controlled unwind provide optimal performance for large-scale jobs. Desired results such as simplified roll starting and roll closure, temperature and moisture resistance, as well as easy handling, make 3M's flatback tapes the go-to solution for operations worldwide.
- Smooth paper backing tears cleanly and holds reliably despite hot heat
- Can withstand a bake cycle up to 300°F/149°C for up to 30 minutes
- Resistant to moisture
- Adheres well to various substrates, including steel
- Offers easy handling for machine dispensing
| 3M ID | 7010378537 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Paper Tapes |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 102-F506 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 417.667 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 72.8167046885275 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.9207981165997127 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.8999445912196451 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1193.252 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 408.208 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1747.6014617383566 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.099137161412127 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 21.598687826252455 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28638.057 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.024 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.797 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78964.72485858358 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 831.1427284369885 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 777.5527617450884 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.294 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 352.692 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


