3M™ Flat Temple Eyewear Anti-Scratch, 47013H1-DC, Black/Yellow, Amber Lens, 6/case
Special Price
$7.21
Regular Price
$8.48
| UPC | 00076308724009 |
|---|---|
| 3M ID | 7100166607 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Streamlined and modern, the 3M™ Flat Temple Safety Eyewear delivers a low profile fit for exceptional comfort. The lightweight, wraparound design sits close to your face creating a comfortable fit, while the streamlined lens size lets your crew and customers see you¬–not your eyewear. The tough, one piece lens helps keep dirt and debris in check, and the soft, flexible nose pads rest comfortably on your nose for a barely there feel. The pliable arms are designed extra slim, so you can add hearing protection while minimizing the pressure. They're available in three lens colors, so there's a great pair of safety glasses for every job. Ditch the excuses, and give your eyes the protection they deserve with 3M™ Flat Temple Safety Eyewear.
- Durable, one-piece lens helps provide limited protection from light to moderate impact hazards
- Lightweight, durable design for comfort and lasting wear
- Sleek temples create a comfortable fit when worn with ear protection
- When worn with hearing protection, flat temple design limits risk of reduced effectiveness
- Flexible nose and ear pieces provide comfort
- Scratch-resistant coating helps keep vision clear
- Impact-resistant lens blocks 99.9% of UV rays
- Great for use indoors and outdoors
- Meets the requirements of ANSI Z87.1, CSA Z94.3 and AS/NZS 1337
- Amber lenses enhance contrast in low-light conditions
| 3M ID | 7100166607 |
|---|---|
| Keywords | eye protection, protection for eyes, eye safety, eye protective gear, safety glasses |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Color Family | Multi-color |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Frame Style | Wraparound |
| Material | Polycarbonate |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Splash Protection | No |
| Temple Style | Flat |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.507086614 |
| Base - Customary Width Dimension | 4 |
| Base - Metric Gross Weight | 24.993 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.368 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.055100133187866454 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.055097928565244605 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5070866141732284 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.058 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 24.992 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.368 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 770.0574062565448 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0781993533092278 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3305875713914676 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.31181102362205 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12618.98 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 489.063 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 149.952 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 43.972 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.382 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79391.8910672467 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 140.99884440296032 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 27.76942654480718 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.37795275590551 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.301 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 12.596 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.051 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 504 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 504 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review

