3M™ Flap Wheel 244E, 6 in x 1 in x 1 in 60 XE-weight, 5 per case
| UPC | 00051144351138 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119623 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Flap Wheel 244E is engineered by adhering abrasive flaps to a resin filled steel core. Overall, flap brushes minimize the risk for chatter and marks given their unique construction. Under normal use, flaps rotate centrifugally and make continuous contact with the workpiece. By lapping the surface, the flaps eliminate the residual traces or marks that tend to be left by singular discs or discs ganged on a shaft. The abrasive flaps offer a long lasting supply of fresh mineral and a load resistant design. As the flaps spin, they help rid the substrate of unwanted swarf and debris and leave a smooth, brushed finish. 3M™ Flap Wheel 244E may be used with a variety of tools, including a backstand, match and finish sander and a centerless grinder.
Cuts Sharp, Leaves a Fine FinishFlaps on the 3M™ Flap Wheel 244E contain aluminum oxide mineral. Aluminum oxide is a popular choice among industrial professionals due to its cut-rate and long life. Its hardness, strength, and low heat retention make the mineral a good choice in grinding applications. Additionally, it's available in grades 60-120, so operators can choose the right grade for their unique project. Typically, coarser grades (60) are desirable for substrates that require a deeper scratch, whereas finer grades (120) are desirable for substrates that require a soft, fine scratch. Mineral is bonded to the flaps with resin. The resin bond dissolves gradually as the wheel spins; it helps the abrasive withstand heat and stay strong while it works. Abrasives flaps on 3M™ Flap Wheel 244E have an XE-weight rayon backing. What this means is that the flaps will be more flexible and resistant to edge wear.
Resulting in Fine, Brushed FinishesWhen it comes to descaling, setting the grain, refining or blending workpieces, it's important to have an abrasive that can withstand wear and tear without compromising part geometry.That's where 3M™ Flap Wheel 244E comes in — producing fine, brushed finishes on soft metals.
- Flap wheel construction minimizes chatter risk
- Aluminum oxide mineral cuts sharp but leaves soft, brushed finishes
- XE-weight rayon backing resists edge wear, so abrasive can stand up to workpiece contours
- Works well on soft metals like carbon steel
- Resin bonded for heat resistance
| 3M ID | 7000119623 |
|---|---|
| Part number | 244E |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Flap Wheels |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Finishing, Grinding |
| Backing Material | Rayon Cloth |
| Backing Weight | XE Weight |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 1.0 in |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 mm |
| Color Family | Brown |
| For Use On | Carbon Steel |
| Grit | 60 |
| Product Number | 244E |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Mexico |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.725 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 35.999981448781796 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.5983514008403625 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.9060998975798469 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 589.934 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.411 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | WHLS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 935.510839525616 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.2000433781547075 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.534908733142932 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.803149606299213 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.094488188976378 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.818897637795276 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15330.276 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2358.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2057.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.122 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.358 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.351 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WHLS |
| Shipper - Item Unit | WHLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 410.0598076638723 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 326.5134287862911 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 148.104 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | WHLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

