3M™ Flame Resistant Loop Fastener SJ3518FR, Black, 5/8 in x 50 yd, 4 Roll/Case
| UPC | 00021200231995 |
|---|---|
| 3M ID | 7000051960 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Delivers Durability
3M™ Flame Resistant Loop Fastener SJ3518FR is a flame resistant rubber-based loop fastener with a 3 mil (0.08 mm) polyethylene film liner featuring red 3M print. It is an attachment alternative to a wide variety of closures, including zippers, screws, snaps, hooks and more. This nylon fastener was designed with a woven loop backing, covered with thousands of soft, pliable napped loops, providing for thousands of openings and closings (cycles). This fastener should be paired with 3M™ Flame Resistant Hook Fastener SJ3519FR. To ensure stability and flatness, both the hook and the corresponding loop are preshrunk.
Recommended Applications
Securing fabric to furniture cushions Indoor general industrial applications
Aerospace and rail industries
Flame Resistant Rubber Adhesive
The backing of 3M™ Flame Resistant Loop Fastener SJ3518FR is coated with a flame resistant rubber-based pressure sensitive adhesive. This adhesive was designed for applications where flame resistance is required. This adhesive is suited for application to many substrates, including plastics.
Secure, Repeated Closures
3M™ Hook and Loop Fasteners offer great design flexibility, fast product assembly, smooth and clean exterior surfaces and excellent product performance in many applications. 3M Hook and Loop Fasteners consist of hooks and loops which engage to form a quick fastening attachment. To disengage the attachment, simply pull the strips apart by hand.
The use of a pressure sensitive adhesive reduces or eliminates the need for sewing, solvent activation, dielectric or ultrasonic bonding or bulk adhesive bonding. Pressure sensitive adhesive products can be applied manually or automatically using a variety of equipment choices.
Bringing it All Together
3M™ Hook and Loop Fasteners provide the strong, tough attachment solutions you need. Simply press together and the tiny, stiff hooks mesh with pliable loops to create a quick, secure fastening system. Backed with a variety of 3M adhesive technologies, you can easily meet application demands that require thousands of easy opening and closings.
- This flame resistant reclosable fastener provides durability for thousands of openings and closures for great design flexibility and fast product assembly
- Flame resistant rubber-based adhesive offers fast tack, good shear strength and bonds to a variety of substrates, including plastics
- Alternative solution to zippers, screws, snaps and more
- Features good temperature resistance of 158°F (70°C)
- Best suited for applications where flame resistance is required
| 3M ID | 7000051960 |
|---|---|
| Part number | SJ3518FR |
| Keywords | 3M, flame resistant loop fastener, 3M SJ3518FR, pressure sensitive adhesive, durable closures, flame resistant adhesive, industrial fasteners, nylon fasteners, reclosable fasteners, secure fastening system, fast product assembly, adhesive backing, alternative to zippers, high temperature resistance, securing fabric to furniture, aerospace industry fasteners, rail industry fasteners, indoor industrial applications, automotive applications, commercial solutions, design and construction, electronics, manufacturing, transportation, aerospace, bonding and assembly, building maintenance, repair, specialty vehicles, DIY fasteners, design materials, government applications, graphics and signage, industrial manufacturing, marine applications, metalworking, personal recreation vehicles, rail applications, two wheel vehicles, woodworking applications |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Hook & Loop Fasteners |
| Application | Cushion Attachment, Floor Mat Attachment, Graphic Attachment, Gym Mat Attachment, Mounting Airplane Seat Covers |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | SJ3518FR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.62480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 16.62480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 16.62598425 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.735 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 1.587 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 42.227 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 42.23 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.6203976270588503 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.4837110245042262 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.6248031496062992 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 16.6248031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 16.625984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.1 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.673 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.587 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 42.227 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 42.23 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1487.075415095712 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.848456533781642 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.934844098016905 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.50984251968504 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.20984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.65 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24368.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.56 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.692 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.995 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 41.173 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 42.291 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98370.27548070844 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 411.9998755710992 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 284.8725167048114 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.85826771653543 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.612 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 129.216 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.241 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 192 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 192 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


