3M™ Fit Test Solution FT-12, Sweet, 6 ea/Case
Solution used in qualitative fit testing
Special Price
$25.10
Regular Price
$29.54
| UPC | 50068060857489 |
|---|---|
| 3M ID | 7100335089 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Test kits and accessories designed to help your organization meet OSHA fit testing requirements for respirators. The products can be used to check face to respirator seal on any particulate respirator or gas/vapor respirator with a particulate prefilter. Meet the performance criteria for fit testing respirators under the current OSHA Standard for Respirator Protection: 29 CFR 1910.134, Appendix A.
- Available in either sweet or a bitter taste fit test solution for fit testing
- Used with the 3M™ Qualitative Fit Test Apparatus FT-10, FT-20 and/or FT-30
- For Occupational Use Only
| 3M ID | 7100335089 |
|---|---|
| Keywords | 70070121465,Fit Test Solution FT-12,Sweet,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Respirator Fit Testing |
| Product Number | FT-12 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Fit Testing |
| Solution Type | Sweet |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.37480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 84.821 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.572 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 3.81 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 7.593306525195728 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18699829540783502 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.18699829540783502 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.3748031496062993 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 124.432 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 84.821 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.572 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 67.49604444090778 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2109992061815325 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.12198977244701 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.3748031496062993 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1106.062 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 549.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 508.926 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 8.572 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98736.41794527683 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1526.9987896842267 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1382.291770031317 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.618 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 626.997 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 124.46 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 7392 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 7392 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 1232 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 112 |
Write Your Own Review


