3M™ Fine Grit Extra Large Angled Drywall Sanding Sponge, 910-DSA-12-2PK, 2 7/8 in x 8 in x 1 in (7.30 cm x 20.3 cm x 2.54 cm)
3M™ Detail Area/Angled Drywall Sanding Sponge is ideal for sanding drywall and plaster during spot repair. When finished, simply rinse and reuse. Available in fine grade.
Special Price
$4.73
Regular Price
$5.57
| UPC | 00076308932800 |
|---|---|
| 3M ID | 7010378796 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Sanding Sponges are designed for sanding wood, paint, metal, plastic or drywall. This sponge features conventional 3M abrasives and is made with durable, flexible foam. The block shape makes it easy to hold and sands flat, contoured, or irregular surfaces. Sanding is an integral step in preparing a surface to receive a coating. For the best sanding results, sand with the grain of the surface and work through a sequence of grits, from coarse to very fine, skipping no more than one grit between each sanding step.
- IDEAL FOR MODERATE SANDING AND SMOOTHING of joint compounds
- DESIGNED FOR SANDING IN CREVICES AND CORNERS - also great for sanding flat or contoured surfaces
- SINGLE ANGLE
- Best for detail sanding of large areas
- Conforms for easy use
- Rinse and resuse for longer life
- Made from durable foam
- Block shape makes it easy to hold
- Suitable for wet or dry sanding
- Can also be used to sand surfaces such as wood, metal and plastic
- Mineral color will not discolor the sanding surface
- Recommended for use with 3M™ Personal Safety Products
- Fine Grit
- Package contents: 2 sponges
| 3M ID | 7010378796 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Sanding Sponges |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 8.625984252 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.062992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.874015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 188.15 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.91 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.24 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.3 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 51.137897551385656 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.41479974630084715 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.39380071582773757 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.625984251968504 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.062992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.874015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.838 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 178.625 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.91 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.24 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 559.7659837051957 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.983797985843545 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.3628042949664256 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.437795275590551 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9172.921 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1353.428 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1071.75 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.907 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.147 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.272 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79513.93855543617 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 404.9979941241075 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 292.98773257583673 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.303 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 132.897 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.003 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 744 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 744 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 124 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 31 |
Write Your Own Review


