3M™ Filter Retainer 501, 100 EA/Case
| UPC | 50051138176681 |
|---|---|
| 3M ID | 7100211073 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Respirator Filter Retainer 501 is designed to hold 3M Particulate Filters 5N11 and 5P71 in place on top of 3M Respirators 5000 Series and 3M Cartridges 6000 Series and 3M Filter Adapter 603. Warning: Respirators help protect against certain airborne contaminants. Before use, the wearer must read and understand the User Instructions provided as a part of the product packaging. Follow all local regulations. In the U.S., a written respiratory protection program must be implemented meeting all the requirements of OSHA 29 CFR 1910.134 including training, fit testing and medical evaluation. In Canada, CSA standards Z94.4 requirements must be met and/or requirements of the applicable jurisdiction, as appropriate. Misuse may result in sickness or death. For correct use, consult supervisor and User Instructions, or call 3M Personal Safety Division (PSD) Technical Service in the U.S.A. at 1-800-243-4630. In Canada, call 1-800-267-4414. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert.
- DESIGNED TO HOLD 3M N95 Respirator Filter 5N11 and 3M P95 Respirator Filter 5P71 (sold separately)
- USE WITH 3M Respirator 5000 Series, 3M Cartridges 6000 Series and 3M Filter Adapter 603
- VARIETY OF USES: When properly fitted and used with the proper filter, use in a variety of applications including assembly and mechanical, cleaning, composite finishing, final finish, paint preparation, painting, and welding
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100211073 |
|---|---|
| Keywords | 70070190734,Powered & Supplied Air Respirators,Reusable Respirators,Respirator Filters & Cartridges,Filter Retainer 501,System Component,Energy,Manufacturing,Mining,Oil & Gas,Safety,Transportation,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Oil & Gas,Power Distribution,Personal Safety,Woodworking,Assembly & Mechanical,Cleaning,Painting,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Compatible Respirator | 6000 Series |
| Maintenance Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Product Color | Translucent White |
| Product Number | 501 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Composite Finishing Final Finish Paint Preparation Painting Welding |
| Recommended Industry | Construction General Manufacturing Heavy Industrial Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 16.425 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 10.92221278930747 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.036210926563866146 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.02499821590914327 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 178.983 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 11.339 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 152.99995166919467 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6109979319096571 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.49996431818286535 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2507.22 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 226.78 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Item Quantity | 20 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1092.2237198805105 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.6209978576138746 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.499821590914327 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.2 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.2 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17898.34 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1642.457 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1133.9 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.224 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.848 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.368 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100384.05903583461 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 290.99916297092915 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 179.9875954703559 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.645 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 81.641 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 126.492 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 7200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 7200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


