3M™ Filter Housing Assembly W-3094M 1 EA/Case
This filter housing assembly with an aluminum filter bowlis used with the 3M™ Compressed Air Filter and Regulator Panel W 2806.
Special Price
$499.32
Regular Price
$587.43
| UPC | 00051131985391 |
|---|---|
| 3M ID | 7010384897 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For industrial applications and environments where chemicals or synthetic lubricants are present.
- This filter housing assembly with an aluminum filter bowlis used with the 3M™ Compressed Air Filter and Regulator Panel W-2806. For industrial applications and environments where chemicals or synthetic lubricants are present.
| 3M ID | 7010384897 |
|---|---|
| Keywords | 70071401924,Powered & Supplied Air Respirators,Compressed Air Filter & Regulator Panels,Filter Housing Assembly W-3094M,Safety,Mining & Metallurgy,SAR Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Cartridges & Filters |
| Compatible Respirator | 256-02-01 |
| Product Color | Metal |
| Product Number | W-3094M |
| Product Series | Supplied Air |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Supplied Air Respirator Style | W-Series Fixed Panels |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.738 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 24.448 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.525 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 135.42535746488815 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.8316341167731722 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.8316341167731722 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 9.625196850393701 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.751968503937008 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2219.224 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.738 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 24.448 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 9.525 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 404.8580026293911 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.371766659126123 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.8316341167731722 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6634.434 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.983 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.738 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.938 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.972 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.542 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95380.11202006656 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 895.9983167265358 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 758.6635551210882 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.3 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.563 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 344.124 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.142 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 198 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 198 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 198 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |
Write Your Own Review

