3M™ Filter Bowl W-2915M, Aluminum 1 EA/Case
Aluminum filter bowl used with the 3M™ Compressed Air Filter and Regulator Panel W 2806 for pressures less than 250 psig.
Special Price
$190.90
Regular Price
$224.59
| UPC | 00051131985384 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126949 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For industrial applications and environments where chemicals or synthetic lubricants are present.
- Aluminum filter bowl used with the 3M™ Compressed Air Filter and Regulator Panel W-2806 for pressures less than 250 psig. For industrial applications and environments where chemicals or synthetic lubricants are present.
| 3M ID | 7000126949 |
|---|---|
| Keywords | 70071401916,Powered & Supplied Air Respirators,Compressed Air Filter & Regulator Panels,Filter Bowl W-2915M,Aluminum,Safety,Mining & Metallurgy,SAR Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Product Color | Metal |
| Product Number | W-2915M |
| Product Series | Supplied Air |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Supplied Air Respirator Style | W-Series Fixed Panels |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.635 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 177.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 88.9 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 85.75001598822095 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.3999353648739727 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.3999353648739727 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1405.191 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.635 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 177.8 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 88.9 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 403.03131787365936 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.8130816442084332 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.399053515825233 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.283464566929134 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6604.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 822.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 634.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 388.01358144538455 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 277.01303705792054 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 125.651 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 198 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 198 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 198 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |
Write Your Own Review


