3M™ Fillet Putty 16035, Neutral, 5 Gallon (Pail), Drum
| UPC | 00638060140383 |
|---|---|
| 3M ID | 7100180812 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Reduces Air Voids and Dry Fibers in Laminates
Ultra-smooth spreading, pumpable with extreme bonding strength, 3M™ Fillet Putty is ideal for bonding or bedding all types of core materials. It can also be used for cut-edge filling in composites. 3M™ Fillet Putty can be catalyzed with either a liquid Methyl Ethyl Ketone Peroxide (MEKP) 9% active oxygen or with a Benzoyl Peroxide Paste (BPO-50).
Recommended Applications
Composite / fiberglass boat building
Filling voids in tooling
Bonding or bedding core materials
Cut-edge filling in composites
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Reinforced polyester putty/gel to fill corners or sharp transitions
- Reduces air voids and dry fibers in laminates
- Low shrink and exotherm to produce better quality finishes
- Maintains resiliency to resist cracking and local impact damage
- Can also be used to fill voids in plywood and for bonding wood to FRP or wood-to-wood
- Available in smaller formats than 16039
| 3M ID | 7100180812 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Glazes & Putties |
| Color Family | White |
| Product Color | Off White |
| Product Number | 16035 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 182 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 25.215 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.365 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.303 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.303 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2044.9056646144788 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 55.58955940991688 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 53.398164523799196 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.929133858267717 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.929133858267717 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33.51 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 25.215 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 24.221 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.365 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.303 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.303 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | DRUM |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 2052.5036609412105 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1922.333922856771 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 871.956 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | DRUM |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


