3M™ Filament-Reinforced Electrical Tape 46, 3/4 in X 180 yds, Bulk, 3-in paper, 12 Rolls/Case
3M™ Tape 46 is an electrical tape with rubber adhesive. This tape is ideal for anchoring lead wires to banding coils and for end turn taping. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 266 °F (0 to 130 °C).
Special Price
$90.28
Regular Price
$106.21
| UPC | 00051138504427 |
|---|---|
| 3M ID | 7010297646 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 46 has a thermosetting, pressure sensitive, rubber adhesive, which provides excellent adherence. The polyester film/glass filament backing of this tape has outstanding physical and electrical properties. This tape is suitable for applications that require the high mechanical strength of glass fibers and the dielectric strength of polyester film. This tape is tough and provides high tensile strength, as well as low stretch. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant .
- Tough, durable filament tape with thermosetting rubber resin adhesive
- For applications needing both the dielectric strength of polyester film and the high mechanical strength of glass fibers
- Low stretch, high tensile and edge-tear resistance
- Excellent for anchoring lead wires to banding coils and end-turn taping
- 7 mil thickness
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010297646 |
|---|---|
| Part number | 46 3/4"X180YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Filament Reinforced Tapes |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 316.192 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 62.328004577269 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6970840360476082 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4890007298844114 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1021.373 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 221.807 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 747.9359939034839 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.36499961408081 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.868008758612937 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12256.475 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3794.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2661.684 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.924 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.336 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.336 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95316.31779798993 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 866.9987107587369 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 586.799994012245 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.27992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1561954.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 266.168 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.091 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


