3M™ Filament-Reinforced Electrical Tape 46, 1/8 in x 60 yds, 3 in plastic core, 288 Rolls/Case
3M™ Tape 46 is an electrical tape with rubber adhesive. This tape is ideal for anchoring lead wires to banding coils and for end turn taping. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 266 °F (0 to 130 °C).
Special Price
$9.28
Regular Price
$10.92
| UPC | 00051128540152 |
|---|---|
| 3M ID | 7010399164 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 46 has a thermosetting, pressure sensitive, rubber adhesive, which provides excellent adherence. The polyester film/glass filament backing of this tape has outstanding physical and electrical properties. This tape is suitable for applications that require the high mechanical strength of glass fibers and the dielectric strength of polyester film. This tape is tough and provides high tensile strength, as well as low stretch. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant .
- Tough, durable filament tape with thermosetting rubber resin adhesive
- For applications needing both the dielectric strength of polyester film and the high mechanical strength of glass fibers
- Low stretch, high tensile and edge-tear resistance
- Excellent for anchoring lead wires to banding coils and end-turn taping
- 7 mil thickness
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010399164 |
|---|---|
| Part number | 46 1/8"X60YD PLS |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Filament Reinforced Tapes |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 37.195 G |
| Base - Metric Height Dimension | 134.95 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 134.95 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.08200093841966521 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.08199873379704337 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.312992125984252 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.125 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.312992125984252 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 57821.52 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 37.194 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 134.95 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 3.175 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 134.95 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2082.8959965006543 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.792778723328173 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.615917525244086 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34132.55 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.153 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.712 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.464 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Item Quantity | 288 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 288 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 288 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103380.32487088596 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 996.9986929012937 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 850.1620077956778 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.27992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1694100.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 385.627 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 130.251 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 10368 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 10368 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review

