3M™ Filament-Reinforced Electrical Tape 46, 1/4 in x 60 yd, Translucent, 144 Rolls/Case
3M™ Tape 46 is an electrical tape with rubber adhesive. This tape is ideal for anchoring lead wires to banding coils and for end turn taping. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 266 °F (0 to 130 °C).
Special Price
$10.25
Regular Price
$12.05
| UPC | 00051138528034 |
|---|---|
| 3M ID | 7010398738 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 46 has a thermosetting, pressure sensitive, rubber adhesive, which provides excellent adherence. The polyester film/glass filament backing of this tape has outstanding physical and electrical properties. This tape is suitable for applications that require the high mechanical strength of glass fibers and the dielectric strength of polyester film. This tape is tough and provides high tensile strength, as well as low stretch. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant .
- Tough, durable filament tape with thermosetting rubber resin adhesive
- For applications needing both the dielectric strength of polyester film and the high mechanical strength of glass fibers
- Low stretch, high tensile and edge-tear resistance
- Excellent for anchoring lead wires to banding coils and end-turn taping
- 7 mil thickness
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010398738 |
|---|---|
| Part number | 46 1/4"X60YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Filament Reinforced Tapes |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 64.093 G |
| Base - Metric Height Dimension | 136.525 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 136.53 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 7.2228923985407025 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.14130087770215358 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.14129426383428803 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.375 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.375196850393701 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 118.362 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 64.09 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 136.525 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 136.53 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2082.8959965006543 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.41790877126086 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.34646217704235 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34132.55 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.715 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.229 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.464 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103380.32487088596 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 801.9998219987696 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 732.4704337509028 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.27992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1694100.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 332.243 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 130.251 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 5184 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5184 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


