3M™ Filament Reinforced Electrical Tape 1339, 3/8 in x 60 yd, 96 Rolls/Case
3M™ Filament Tape 1339 is a conformable, solvent resistant, high temperature filament tape with acrylic adhesive. Designed for applications needing both the dielectric strength of polyester film and the high mechanical strength of glass fibers.
Special Price
$14.56
Regular Price
$17.13
| UPC | 00051138403027 |
|---|---|
| 3M ID | 7010305623 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Offers the ultimate in low stretch, high tensile and edge tear resistance for a more cost effective solution to glass cloth tapes. Excellent for anchoring lead wires to banding coils and end turn taping. UL recognized for use at temperatures to 266°F (130°C). 6.5 mil film thickness.
- Conformable, solvent-resistant, high temperature filament tape with acrylic adhesive
- Designed for applications needing both the dielectric strength of polyester film and the high mechanical strength of glass fibers
- Low stretch, high tensile and edge-tear resistant
- Excellent for anchoring lead wires to banding coils and end-turn taping
- UL recognized for use at temperatures to 266°F (130°C)
- 6.5 mil film thickness
| 3M ID | 7010305623 |
|---|---|
| Part number | 1339-3/8"X60YD |
| Keywords | 3M, 3M Filament Tape 1339, electrical tape, reinforced electrical tape, high temperature tape, acrylic adhesive tape, dielectric strength tape, polyester film tape, glass fiber tape, solvent resistant tape, conformable tape, low stretch tape, high tensile strength tape, edge-tear resistant tape, anchoring lead wires, banding coils tape, end-turn taping, UL recognized tape, automotive tape, energy tape, electrical equipment manufacturing tape, power distribution tape, powertrain tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Filament Reinforced Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.375 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 117.934 G |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.525 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 11.350416401620205 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2599999642851135 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2599845319267606 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.375 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.186 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 117.927 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 9.525 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1558.2869512195716 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.320989482252536 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 24.95853270194999 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25535.748 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.939 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.321 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.162 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Item Quantity | 96 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 96 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92897.1229989704 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 978.9979491938984 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 898.5071772701997 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.07992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1522311.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 407.556 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.043 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3456 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3456 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


