3M™ Filament Reinforced Electrical Tape 1339, 1 in x 60 yd, 36 Rolls/Case
3M™ Filament Tape 1339 is a conformable, solvent resistant, high temperature filament tape with acrylic adhesive. Designed for applications needing both the dielectric strength of polyester film and the high mechanical strength of glass fibers.
Special Price
$38.86
Regular Price
$45.72
| UPC | 00054007082071 |
|---|---|
| 3M ID | 7010297308 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Offers the ultimate in low stretch, high tensile and edge tear resistance for a more cost effective solution to glass cloth tapes. Excellent for anchoring lead wires to banding coils and end turn taping. UL recognized for use at temperatures to 266°F (130°C). 6.5 mil film thickness.
- Conformable, solvent-resistant, high temperature filament tape with acrylic adhesive
- Designed for applications needing both the dielectric strength of polyester film and the high mechanical strength of glass fibers
- Low stretch, high tensile and edge-tear resistant
- Excellent for anchoring lead wires to banding coils and end-turn taping
- UL recognized for use at temperatures to 266°F (130°C)
- 6.5 mil film thickness
| 3M ID | 7010297308 |
|---|---|
| Part number | 1339-1"X60YD |
| Keywords | 13391"X60YD 13391X60YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Filament Reinforced Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 311.164 G |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 30.250019161455647 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6859991935049524 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6859440779394063 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 495.709 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 311.139 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1558.2869512195716 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.578031658689497 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 24.69397798732814 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25535.748 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.602 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.201 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.162 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92897.1229989704 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 950.999241896419 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 888.9832075438129 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.07992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1522311.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 403.236 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.043 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1296 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1296 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


