3M™ Filament-Reinforced Electrical Tape 1139, 3/4 in x 60 yd, 48 Rolls/Case
3M™ Filament Reinforced Electrical Tape 1139 is a 6.5 mil thick, acrylic adhesive, solvent resistant, electrical tape. This tape is suitable for oil and air filled transfer applications and reinforcements, as well as for holding and separating ground insulation. The tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 311 °F (0 to 155 °C).
Special Price
$25.67
Regular Price
$30.20
| UPC | 00051128541678 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132932 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 1139 with polyester film/glass filament backing has a pressure sensitive, acrylic adhesive that offers firm adherence. This high break strength tape is designed for applications that require both dielectric strength and mechanical strength. Ideal for bundling motor coils and coil covering. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Solvent-resistant, high temperature filament tape with acrylic adhesive
- Designed for applications needing both the dielectric strength of polyester film and the high mechanical strength of glass fibers
- Low stretch, high tensile and edge-tear resistant
- Excellent for anchoring lead wires to banding coils and end-turn taping
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000132932 |
|---|---|
| Part number | 1139-3/4"X60YD |
| Keywords | 3M, filament tape, 3M filament tape, electrical tape, filament reinforced electrical tape, acrylic adhesive, solvent resistant, high temperature tape, electrical insulation, dielectric strength, polyester film, glass fibers, low stretch tape, high tensile tape, edge-tear resistant, lead wire anchoring, banding coil tape, end-turn taping, UL Listed tape, RoHS Compliant tape, motor coil bundling, coil covering, automotive electrical tape, energy sector tape, electrical equipment manufacturing tape, power distribution tape, powertrain tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Filament Reinforced Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 200.148 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 43.393679307043655 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4412508085177888 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4187989317368809 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 711.095 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 189.964 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2082.923457185497 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.179996921024046 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.10234872337028 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34.133 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 9607.085 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 9118.272 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.464 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105151.72211446785 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 809.0965022185007 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 723.6850126028354 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1723.128 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 328.258 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1728 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1728 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


