3M™ Filament-Reinforced Electrical Tape 1046, 1/2 x 60 yds, Bulk, 3-in paper core, 72 Rolls/Case
3M™ Filament Reinforced Electrical Tape 1046 is a 7 mil thick, high tensile, electrical tape. It is suitable for insulating dry type transformers, as well as motor winding, end turn and wire hold applications. It withstands a temperature range of 32 to 266 °F (0 to 130 °C).
Special Price
$17.15
Regular Price
$20.18
| UPC | 00051128602133 |
|---|---|
| 3M ID | 7010399016 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Electrical Tape 1046 has a polyester film, filament reinforced backing and a thermosetting, rubber adhesive that offers optimized adherence. The backing has excellent electrical and physical characteristics. It is designed for applications that require excellent dielectric strength and mechanical strength. This tape is suitable for lead anchoring and the banding of coils where high edge tear resistance and low stretch are required. RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Polyester film, filament-reinforced backing and highly conformable, pressure-sensitive, thermosetting, rubber adhesive
- Designed for applications that require excellent dielectric strength and mechanical strength
- Suitable for insulating dry-type transformers, motor-winding and end-turn, wire-hold applications
- Designed for excellent dielectric strength and mechanical strength applications
- Withstands a temperature range of 32 to 266 °F (0 to 130 °C)
- RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010399016 |
|---|---|
| Part number | 1046 1/2"X60YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Filament Reinforced Tapes |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 134.903 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.25653 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.34 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.34 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 21.642864151870036 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.29741020555526543 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.281977847202324 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 354.663 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 127.903 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1558.2869512195716 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.41349952601716 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.302369724605377 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25535.748 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.713 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.209 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.162 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92736.00200743708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 801.9998219987696 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 730.8875147084154 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1519670.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 331.525 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.84 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2592 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2592 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


