3M™ Fiberglass Matting Adhesive 08277, 400 mL Cartridge 6/Case
| UPC | 00051135082775 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119846 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Due to its excellent absorption into fiberglass mat or cloth, 3M™ Fiberglass Matting Adhesive is used to saturate fiberglass cloth and/or mat when creating backup patches for Sheet Molded Compound (SMC) and Fiber Reinforced Polyester (FRP). Examples of FRP include Fiberglass and Metton® panels. If bonding reinforcement patches to flexible plastics or Metton® use 3M™ Polyolefin Adhesion Promoter, part number 05907 before applying the patch.
Typical Performance PropertiesThe following times have been determined with ambient air temperature and substrate temperature at 73°F (23°C) and are considered typical values. This fiberglass matting adhesive has a mix nozzle dwell time of 9.5 minutes, work time of 10 minutes, sanding time of 45 minutes and cure time of 45 minutes.
Bringing Science to the Art of Auto Body Repair3M is well known among collision repair professionals and others who are committed to helping you restore the beauty and value to your cars and boats. 3M™ Fiberglass Matting Adhesive is another way that 3M applies science to life – and helps you rediscover the excitement of the vehicles you own.
- A high performance low viscosity two component urethane adhesive
- Adhesive is used to saturate fiberglass cloth when preparing backup patches
- Secondary use includes filling cracks, channels and areas restricting the application of an adhesive bead
- Use with 3M™ Performance Manual Applicator, PN 08284 and 3M™ Static Mixing Nozzle, PN 08193
| 3M ID | 7000119846 |
|---|---|
| Part number | 8277 |
| Keywords | 8277 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9.55 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.6 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.799212598 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.767 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 24.257 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.604 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.27 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 168.82444591660837 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.6909455509580111 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5732018816806818 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.55 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.6 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.799212598425197 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2766.537 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.26 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.257 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.604 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.27 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 508.9978900430242 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.657145754016982 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.4370066674622417 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.228346456692913 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8340.981 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.834 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.559 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1679.9224378487672 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 522.5594954341935 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 237.029 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 912 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 912 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |


