3M™ Fastbond™ Spray Activator 1, Bottle with Sprayer, 1 Liter, 6 Each/Case
3M™ Fastbond™ Spray Activator 1 is used to enhance the bonding capabilities and handling strength without forced drying equipment for most applications. It is designed to specifically work with water based 3M™ Fastbond™ 2000NF Adhesive, 3M™ Fastbond™ Contact Adhesive 30NF and 3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF.
Special Price
$148.61
Regular Price
$174.83
| UPC | 00021200490002 |
|---|---|
| 3M ID | 7010329887 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Water Based Spray Activator
3M™ Fastbond™ Spray Activator 1 is designed to be dispersed by mist for optimal application. It is available in various quantities, but remains easy to use, convenient and portable. Dispersal is managed through a spray delivery system that is very efficient while also reducing overspray. This high solids activator is water based, GREENGUARD™ certified, low VOC and LEED® compliant.
Recommended Products
3M™ Fastbond™ Spray Activator 1 is designed to speed the adhesion process of the following 3M products:
3M™ Fastbond™ 2000NF Adhesive
3M™ Fastbond™ Contact Adhesive 30NF
3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF
- Water dispersed formula is GREENGUARD™ certified, low VOC and LEED® compliant
- High solids to maximize product efficiency
- High coverage with mist, spray application
- Convenient, portable and easy to use delivery system
- Very efficient speed of application and reduction of overspray
| 3M ID | 7010329887 |
|---|---|
| Part number | SPRAY ACTIVATOR #1 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Adhesion Promoters |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 1 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.361 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 204.13601850825748 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.000491388336184 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.5816130901849164 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3345.19 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.171 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1224.816050025801 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.998539084773405 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.489678541109498 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20071.139 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.164 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.026 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.544 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.956 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.066 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92332.79982307996 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1109.9988300067746 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 929.3807124665699 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1513063.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 421.56 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.332 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review

