3M™ Fastbond™ Spray Activator 1, 30 Gallon, Closed Head, Drum
3M™ Fastbond™ Spray Activator 1 is used to enhance the bonding capabilities and handling strength without forced drying equipment for most applications. It is designed to specifically work with water based 3M™ Fastbond™ 2000NF Adhesive, 3M™ Fastbond™ Contact Adhesive 30NF and 3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF.
Special Price
$25.26
Regular Price
$29.72
| UPC | 00021200392894 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121403 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Water Based Spray Activator
3M™ Fastbond™ Spray Activator 1 is designed to be dispersed by mist for optimal application. It is available in various quantities, but remains easy to use, convenient and portable. Dispersal is managed through a spray delivery system that is very efficient while also reducing overspray. This high solids activator is water based, GREENGUARD™ certified, low VOC and LEED® compliant.
Recommended Products
3M™ Fastbond™ Spray Activator 1 is designed to speed the adhesion process of the following 3M products:
3M™ Fastbond™ 2000NF Adhesive
3M™ Fastbond™ Contact Adhesive 30NF
3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF
- Water dispersed formula is GREENGUARD™ certified, low VOC and LEED® compliant
- High solids to maximize product efficiency
- High coverage with mist, spray application
- Convenient, portable and easy to use delivery system
- Very efficient speed of application and reduction of overspray
| 3M ID | 7000121403 |
|---|---|
| Part number | SPRAY ACTIVATOR #1 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Adhesion Promoters |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 1 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 29.60629921 |
| Base - Customary Length Dimension | 19.48818898 |
| Base - Customary Width Dimension | 19.48818898 |
| Base - Metric Gross Weight | 134.213 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.752 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.495 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.495 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.033333333 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 11244.174063151277 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 295.8890159461898 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 285.4016261340551 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 29.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 19.488188976377952 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 184.259 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 134.213 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 129.456 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.752 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.495 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.495 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 30 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 70116.2819648474 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1234.5886682353143 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1141.6065045362204 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 34.645669291338585 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.149 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 517.824 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.88 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


