3M™ Fastbond™ Spray Activator 1, 1 Quart, 2 Bottle/Case
3M™ Fastbond™ Spray Activator 1 is used to enhance the bonding capabilities and handling strength without forced drying equipment for most applications. It is designed to specifically work with water based 3M™ Fastbond™ 2000NF Adhesive, 3M™ Fastbond™ Contact Adhesive 30NF and 3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF.
Special Price
$49.56
Regular Price
$58.31
| UPC | 00021200565335 |
|---|---|
| 3M ID | 7000028593 |
| Packaging | Bottle |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Water Based Spray Activator
3M™ Fastbond™ Spray Activator 1 is designed to be dispersed by mist for optimal application. It is available in various quantities, but remains easy to use, convenient and portable. Dispersal is managed through a spray delivery system that is very efficient while also reducing overspray. This high solids activator is water based, GREENGUARD™ certified, low VOC and LEED® compliant.
Recommended Products
3M™ Fastbond™ Spray Activator 1 is designed to speed the adhesion process of the following 3M products:
3M™ Fastbond™ 2000NF Adhesive
3M™ Fastbond™ Contact Adhesive 30NF
3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF
- Water dispersed formula is GREENGUARD™ certified, low VOC and LEED® compliant
- High solids to maximize product efficiency
- High coverage with mist, spray application
- Convenient, portable and easy to use delivery system
- Very efficient speed of application and reduction of overspray
| 3M ID | 7000028593 |
|---|---|
| Part number | 56533 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Adhesion Promoters |
| Color Family | Transparent |
| Heat Resistance | 220 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 1 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 7.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.2 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.200787402 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.192 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 13.208 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.59 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 85.86040794128833 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.627910165243741 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.4449264876302923 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.2 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.2007874015748032 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.407 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.109 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.208 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.59 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 248.86849773699547 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.253615707865633 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.889852975260585 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.779527559055119 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.669291338582677 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4078.224 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.383 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.218 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.223 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.144 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.127 M |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 61817.0527679638 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1042.786500134471 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 924.1822123242505 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 31.10236220472441 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.013 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 419.202 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.79 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 378 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 378 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 189 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 63 |
Write Your Own Review


