3M™ Fastbond™ Insulation Adhesive 49, Clear, 55 Gallon Steel (50 Gallon Net), Drum
| UPC | 00068060000903 |
|---|---|
| 3M ID | 7100259599 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Fast-Acting, Long Lasting
3M™ Fastbond™ Insulation Adhesive 49 is a long-time member of 3M's portfolio of go-to, everyday-use adhesives considered by many to be necessary at the factory.
3M™ Fastbond™ Insulation Adhesive 49 is designed to have an aggressive tack that offers a high initial grab as well as sufficient open time to position materials properly. High-solids content supports its low soak-in property, giving you ample time to align your insulation properly. This attribute also provides higher coverage than competing adhesives.The combination of fast tack, strong bond and clean appearance make it ideal for projects of all kinds.
Recommended Applications
Insulation installation
HVAC fiberglass insulation
Hanging fabric, felt, foam and more
Ideal for Your Insulation Application
3M™ Fastbond™ Insulation Adhesive 49 provides a clean, economical solution for installing insulation. This water-based adhesive is GREENGUARD™ certified and meets California and OTC state VOC requirements.
- PERMANENT BOND: Offers an aggressive tack and high initial grab for fast results
- SIMPLE AND STRAIGHTFORWARD: Uses an easy-to-dispense formula for direct application and long-lasting strength
- HIGH PERFORMANCE: Delivers long-lasting strength without soak-in thanks to a high solids content
- VERSATILE USE: Designed for installing insulation; HVAC fiberglass; and hanging fabric, felt, foam, and more
- CERTIFIED: GREENGUARD™ and UL certified, and meets California and OTC state VOC requirements
| 3M ID | 7100259599 |
|---|---|
| Part number | 49 |
| Keywords | Water based, Water-based, bonds, bond, fiberglass, adhesives, low voc, CARB, Greenguard certified, lightweight, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Water-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 49 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 °F - 80 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 16°C - 27°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Fastbond™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 217.724 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 88.425 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 60.167 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 60.167 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.02 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 19528.269371499373 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 479.99925571940287 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 413.0779360331833 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 34.81299212598425 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.687795275590553 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 23.687795275590553 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 320.011 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 217.724 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 187.369 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 88.425 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 60.167 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 60.167 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90498.21249248798 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1969.9978639411418 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1652.311744132733 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.80984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 47.37992125984252 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.483 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 749.476 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 101.117 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 120.345 CM |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


