3M™ Fastbond™ Insulation Adhesive 49, Clear, 255 Gallon, Drum
| UPC | 00021200451935 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121378 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Fast-Acting, Long Lasting
3M™ Fastbond™ Insulation Adhesive 49 is a long-time member of 3M's portfolio of go-to, everyday-use adhesives considered by many to be necessary at the factory.
3M™ Fastbond™ Insulation Adhesive 49 is designed to have an aggressive tack that offers a high initial grab as well as sufficient open time to position materials properly. High-solids content supports its low soak-in property, giving you ample time to align your insulation properly. This attribute also provides higher coverage than competing adhesives.The combination of fast tack, strong bond and clean appearance make it ideal for projects of all kinds.
Recommended Applications
Insulation installation
HVAC fiberglass insulation
Hanging fabric, felt, foam and more
Ideal for Your Insulation Application
3M™ Fastbond™ Insulation Adhesive 49 provides a clean, economical solution for installing insulation. This water-based adhesive is GREENGUARD™ certified and meets California and OTC state VOC requirements.
- PERMANENT BOND: Offers an aggressive tack and high initial grab for fast results
- SIMPLE AND STRAIGHTFORWARD: Uses an easy-to-dispense formula for direct application and long-lasting strength
- HIGH PERFORMANCE: Delivers long-lasting strength without soak-in thanks to a high solids content
- VERSATILE USE: Designed for installing insulation; HVAC fiberglass; and hanging fabric, felt, foam, and more
- CERTIFIED: GREENGUARD™ and UL certified, and meets California and OTC state VOC requirements
| 3M ID | 7000121378 |
|---|---|
| Part number | 49 |
| Keywords | Water based, Water-based, bonds, bond, fiberglass, adhesives, low voc, CARB, Greenguard certified, lightweight, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Water-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 49 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 °F - 80 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 16°C - 27°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Fastbond™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 46 |
| Base - Customary Length Dimension | 48 |
| Base - Customary Width Dimension | 40 |
| Base - Metric Gross Weight | 978.399 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 46.0 IN |
| Base - Metric Length Dimension | 48.0 IN |
| Base - Metric Width Dimension | 40.0 IN |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.003921569 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 88319.9699470265 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2157.0005685942206 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2106.708717344606 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 46.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1447.305 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 978.399 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 955.587 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 46.0 IN |
| Shipper - Metric Length Dimension | 48.0 IN |
| Shipper - Metric Width Dimension | 40.0 IN |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 255 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 255 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Total Unit Quantity | 255 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | IBC |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |

