3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF, Neutral, 5 Gallon (Pail), Drum
| UPC | 00021200392030 |
|---|---|
| 3M ID | 7100005048 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Glue that Holds the World Together
3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF has remained a staple in 3M's portfolio of unique adhesives considered by many to be necessary at the factory. Recognized worldwide, this spray adhesive has demonstrated its reliability in countless applications. For many, "getting the job done" is just a spray away.
3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF has a medium tack as well as high temperature resistance. High-solids content supports its low soak-in property, giving you time to time to reposition that which ultimately needs to stay in place. This attribute also provides higher coverage than competing spray adhesives and helps create soft, non-dimpling glue lines. The combination of medium tack, strong bond and clean appearance, paired with its high-temperature resistance, make it ideal for foam and fabric where flammability is a factor.
Recommended Applications
Foam and fabric bonding
An All-Around Adhesive
3M™ Fastbond™ Contact Adhesive 100NF is capable of forming strong bonds and works well bonding foam to plastic, metal, wood and much more. 3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF is CARB compliant and eligible for LEED® credits. This spray adhesive has been proven to work well for projects of all sizes.
Unlike any Glue
When 3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF was designed, we aimed to overcome the obstacles faced when applying the existing high-temperature glues on the market. By inventing what can be considered a unique "spray glue," 3M was capable of providing a self-contained adhesive solution that saves both time and money.
- SPECIAL FORMULATION: Utilizes a water-dispersed formula that is non-flammable in its liquid state
- FAST GRAB: Offers quick initial tack in high-peel applications
- APPLY YOUR WAY: Offers an easily-dispensed pebble pattern when sprayed and the freedom to apply using a brush or roller when not sprayed
- VERSATILE BONDING: Creates a medium-tack bond that delivers industrial strength when bonding foam to plastic, metal, wood, and more
- RECOGNIZED WORLDWIDE: This formula is a staple in the 3M adhesive portfolio, demonstrating reliable bonding across a wide range of industries and application needs
- MINIMIZED IMPACT: CARB compliant, helps contribute to LEED® credits, and certified to the GREENGUARD™ Product Emission Standard For Children and Schools for low emitting interior building material
- NEUTRAL: This product is a neutral color variation of the 3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF formula
| 3M ID | 7100005048 |
|---|---|
| Part number | 100NF |
| Keywords | Water based, Water-based, bonds, bond, foam, fabric, porous, adhesives, low voc, CARB, Greenguard certified |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Water-based Adhesives |
| Color Family | Beige |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Neutral |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 °F - 80 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 16°C - 27°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Fastbond™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 14.563 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.906 |
| Base - Customary Width Dimension | 11.906 |
| Base - Metric Gross Weight | 22.176 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 14.563 IN |
| Base - Metric Length Dimension | 11.906 IN |
| Base - Metric Width Dimension | 11.906 IN |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2064.3722389806985 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 48.88971126211845 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 45.81426270463941 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.563 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.906 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.906 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33.829 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 22.176 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 20.781 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.563 IN |
| Shipper - Metric Length Dimension | 11.906 IN |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.906 IN |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1790.153568941206 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1649.3134573670188 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 748.116 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


