3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF, Lavender, 100 Gallon, EZ-Bulk Tote, Drum
3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF is designed for optimal versatility, delivering permament bonds on a wide range of lightweight materials. This adhesive has a medium tack and a high solids content that supports its low soak-in property. When sprayed, this formula has a pebble pattern, is non-flammable in its wet state, and is easy to dispense; when not being sprayed, it can be applied directly by using a brush or roller. A staple in the 3M adhesive portfolio, discover why 3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF is recognized worldwide for its reliability when bonding foam to plastic, metal, wood, and much more.
Special Price
$105.27
Regular Price
$123.85
| UPC | 00021200565120 |
|---|---|
| 3M ID | 7010367663 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Both CARB compliant and helping to contribute to LEED® credits, 3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF has been proven to work well for projects of all sizes and needs. Given that air quality control is an important factor for every industry, this adhesive offers excellent performance while minimizing environmental impact. Specifically, 3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF is certified to the GREENGUARD™ Product Emission Standard For Children and Schools for low emitting interior building material.
- SPECIAL FORMULATION: Utilizes a water-dispersed formula that is non-flammable in its liquid state
- FAST GRAB: Offers quick initial tack in high-peel applications
- APPLY YOUR WAY: Offers an easily-dispensed pebble pattern when sprayed and the freedom to apply using a brush or roller when not sprayed
- VERSATILE BONDING: Creates a medium-tack bond that delivers industrial strength when bonding foam to plastic, metal, wood, and more
- RECOGNIZED WORLDWIDE: This formula is a staple in the 3M adhesive portfolio, demonstrating reliable bonding across a wide range of industries and application needs
- MINIMIZED IMPACT: CARB compliant, helps contribute to LEED® credits, and certified to the GREENGUARD™ Product Emission Standard For Children and Schools for low emitting interior building material
- LAVENDER: This product is a lavender color variation of the 3M™ Fastbond™ Foam Adhesive 100NF formula
| 3M ID | 7010367663 |
|---|---|
| Part number | 100NF |
| Keywords | Water based, Water-based, bonds, bond, foam, fabric, porous, adhesives, low voc, CARB, Greenguard certified |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Water-based Adhesives |
| Color Family | Purple |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Lavender |
| Product Number | 100NF |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 °F - 80 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 16°C - 27°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Fastbond™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 462.664 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.927 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.819 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.819 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.01 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 37944.25895938406 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1019.999520715042 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 917.949744172284 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 36.496062992125985 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 32.24409448818898 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 32.24409448818898 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 621.795 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 462.664 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 416.375 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.927 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.819 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.819 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Total Unit Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | IBC |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


