3M™ Fastbond™ Contact Adhesive 30NF, Neutral, 55 Gallon Open Head (52 Gallon Net), Drum
| UPC | 00021200211836 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121382 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Fastbond™ Contact Adhesive 30NF is designed to create a very strong bond resistant to high heat with a bonding range of up to four hours. It is deal for decorative laminate applications where non-flammability and low VOCs are critical. Post-formable and heat resistant, it is non-flammable in the wet state, which makes in an optimal solution in settings where fire protection is of utmost concern.
Recommended Applications
Most formed plastics
Plastic laminate
Wood
Plywood
Wood veneer
Canvas
High Immediate Strength, Long Bonding Range
Formulated to be a fast-acting solution, 3M™ Low Mist Contact Adhesive 30NF delivers high immediate bonding strength with a long bonding range. This design offers a great solution for bonding porous substrates to porous or non-porous substrates with time for positioning and adjustments. With 3M™ Low Mist Contact Adhesive 30NF, you can leverage the advantages that come from an adhesive that is ready to meet the demands of many tough applications.
Applying Your Adhesive
Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Effective adhesive coverage is accomplished when 80% or more of the surface is covered. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- ADHERES A VARIETY OF SUBSTRATES: Bonds most foamed plastics, plastic laminate, wood, plywood, and canvas
- TOUGH, RESILIENT BONDS: Creates a high-strength, high-temperature-resistant bond
- LONG BONDING RANGE: Delivers up to a four-hour bonding range
- A VARIETY OF APPLICATION METHODS: Can be applied by either spray, brush, or roller
- NON-FLAMMABLE: Non-flammable in its wet state
| 3M ID | 7000121382 |
|---|---|
| Part number | 21183 |
| Keywords | Water based, Water-based, bonds, bond, wood, plywood, laminate, plastics, adhesives, low voc, CARB, Greenguard certified |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Water-based Adhesives |
| Color Family | Beige |
| Heat Resistance | <300 °F |
| Product Color | Neutral |
| Product Number | 30NF |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 °F - 80 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 16°C - 27°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Fastbond™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 638 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 34.88188976 |
| Base - Customary Length Dimension | 23.74015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 23.74015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 241.229 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.886 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.603 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.603 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.019230769 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 19659.287350070765 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 531.8189104459583 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 477.34048083745324 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 34.881889763779526 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.74015748031496 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 23.74015748031496 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 322.158 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 241.229 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 216.518 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.886 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.603 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.603 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 52 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90986.40244524584 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 2178.1671503865905 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1909.361923349813 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.491 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 866.072 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 208 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


