3M™ Fastbond™ Contact Adhesive 2000NF, Blue, 270 Gallon, Drum
| UPC | 00021200879692 |
|---|---|
| 3M ID | 7010367665 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Your Adhesive Solution
3M™ Fastbond™ Contact Adhesive 2000NF provides a one-product solution for many bonding needs. It provides immediate bonding and handling strength without heat or other forced drying equipment. 3M formulated this strong, low odor adhesive to bond most flexible and rigid foams, plastic laminate, wood, plywood, particle board, fabrics, fiber, aluminum, galvanized steel and many plastics. It is post-formable and heat resistant for strong permanent bond. 3M™ Fastbond™ Contact Adhesive 2000NF is co-sprayed with a plural component using external mix spray systems. This versatile adhesive is available in blue, light orange or neutral color.
Recommended Applications
Attaching carpet
Bonding wood veneer to particle board
Bonding rigid and flexible foam
Formulated for Minimal Impact
Air quality control is a concern for every industry, including those whose everyday operations rely on performance-grade adhesives. In order to best improve workplace conditions and take care of the environment, 3M has developed a large range of high-strength adhesives with refined formulas – same performance, better for the environment. By continually striving to minimize the environmental impact of an adhesive, while maximizing its benefits, 3M has taken a new approach to redefining our highest performing adhesives.
- REFINED FORMULATION: Utilizes a low odor adhesive formula
- IMMEDIATE STRENGTH: Delivers instant bonding when used with 3M™ Fastbond™ Spray Activator 1
- EXCEPTIONAL PERFORMANCE: Offers high heat resistance and high strength while remaining post-formable
- ECONOMICAL: This adhesive's high solids content helps create a cost-effective bonding solution
- VERSATILE: Effectively bonds most flexible and rigid foams, plastic laminate, wood, plywood, particle board, fabrics, fiber, aluminum, galvanized steel, and many plastics
- MINIMIZED IMPACT: Certified to the GREENGUARD™ Product Emission Standard For Children and Schools for low emitting interior building material
- ACTIVATE FASTER: Pair with the 3M™ Fastbond™ Spray Activator 1 to make immediate bonds
| 3M ID | 7010367665 |
|---|---|
| Part number | 2000NF |
| Keywords | Water based, Water-based, bonds, bond, wood, plywood, laminate, plastics, adhesives, low voc, CARB, Greenguard certified |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Water-based Adhesives |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 2000NF |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 °F - 80 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 16°C - 27°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Fastbond™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 638 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 45.39370079 |
| Base - Customary Length Dimension | 47.99212598 |
| Base - Customary Width Dimension | 40 |
| Base - Metric Gross Weight | 1187.051 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 1.153 M |
| Base - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.003703704 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 87141.60144855722 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2616.999487888211 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2478.494071670562 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 45.39370078740158 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1427.995 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 1187.051 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1124.226 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 1.153 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 270 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 270 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Total Unit Quantity | 270 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | IBC |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


