3M™ Fast Tack Water Based Adhesive 1000NF, Purple, 1 Gallon, 4 Each/Case
| UPC | 00051115646799 |
|---|---|
| 3M ID | 7100007793 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Faster Bonding Time
3M™ Fast Tack Water Based Adhesive 1000NF bonds quickly while achieving handling strength in approximately one minute or less. Along with its fast action, the potential for one-surface application also increases productivity while using less product.
Adheres to Many Materials
By formulating an adhesive that is 48% solids, 3M™ Fast Tack Water Based Adhesive 1000NF provides up to three times more coverage than solvent based adhesives. It adheres to many types of flexible foam, latex foams, fabric, polyester fiberfill, canvas, wood, plywood, particleboard, and many plastic and metal surfaces. It is certified to GREENGUARD® Product Emission Standard For Children and Schools for low-emitting interior building materials.
Recommended Applications
High-temperature insulation applications
Pipe wrapping
Acoustical Insulation installation
Architectural and decorative paneling
Molded foam bonding
Adhesive can be applied by spray, brush or roller
Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Effective adhesive coverage is accomplished when 80% or more of the surface is covered. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- Solventless, one-part adhesive requires no mixing for safe, easy handling
- Stable bond provides good heat resistance for long-term endurance
- Bonds quickly for immediate handling strength
- Low overspray and high coverage minimizes waste
- Bonds a wide variety of substrates with high temperature resistance to meet a wide variety of needs
- Available in purple and neutral colors
| 3M ID | 7100007793 |
|---|---|
| Part number | 1000NF |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Water-based Adhesives |
| Color Family | Purple |
| Heat Resistance | 300 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Purple |
| Product Number | 1000NF |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 11.9 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.92992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.665354331 |
| Base - Metric Gross Weight | 4.037 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 30.226 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.982 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.47 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 358.47843152379215 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 8.900061524403508 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 8.344496623697616 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.9299212598425197 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.665354330708661 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5874.409 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.785 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.226 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.982 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.47 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1912.6050889897056 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 36.7290128800006 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 33.37798649479046 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.716535433070867 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.409448818897637 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31341.982 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 16.66 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.14 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.323 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.406 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.239 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86836.78784680404 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1373.4798934117873 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1201.6075138124568 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.423 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 545.04 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


