3M™ Fast Tack Water Based Adhesive 1000NF, Neutral, 55 Gallon Poly Closed Head (52 Gallon Net), Drum
| UPC | 00076308143213 |
|---|---|
| 3M ID | 7100166498 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Faster Bonding Time
3M™ Fast Tack Water Based Adhesive 1000NF bonds quickly while achieving handling strength in approximately one minute or less. Along with its fast action, the potential for one-surface application also increases productivity while using less product.
Adheres to Many Materials
By formulating an adhesive that is 48% solids, 3M™ Fast Tack Water Based Adhesive 1000NF provides up to three times more coverage than solvent based adhesives. It adheres to many types of flexible foam, latex foams, fabric, polyester fiberfill, canvas, wood, plywood, particleboard, and many plastic and metal surfaces. It is certified to GREENGUARD® Product Emission Standard For Children and Schools for low-emitting interior building materials.
Recommended Applications
High-temperature insulation applications
Pipe wrapping
Acoustical Insulation installation
Architectural and decorative paneling
Molded foam bonding
Adhesive can be applied by spray, brush or roller
Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Effective adhesive coverage is accomplished when 80% or more of the surface is covered. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- Solventless, one-part adhesive requires no mixing for safe, easy handling
- Stable bond provides good heat resistance for long-term endurance
- Bonds quickly for immediate handling strength
- Low overspray and high coverage minimizes waste
- Bonds a wide variety of substrates with high temperature resistance to meet a wide variety of needs
- Available in purple and neutral colors
| 3M ID | 7100166498 |
|---|---|
| Part number | 1000NF |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Water-based Adhesives |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Neutral |
| Product Number | 1000NF |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 35.51181102 |
| Base - Customary Length Dimension | 23.50393701 |
| Base - Customary Width Dimension | 23.50393701 |
| Base - Metric Gross Weight | 212.734 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.902 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.597 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.597 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.019230769 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 19617.97427531863 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 468.9981888363775 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 447.0048735608141 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 35.511811023622045 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.503937007874015 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 23.503937007874015 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 321.481 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 212.734 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 202.758 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.902 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.597 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.597 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 52 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82076.93580741492 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1926.84017149583 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1788.0194942432563 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.55118110236221 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.345 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 811.032 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.03 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 208 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


