3M™ Fast Cure Auto Glass Urethane 08690, 10.5 fl oz Cartridge 12/Case
| UPC | 00051135086902 |
|---|---|
| 3M ID | 7000144585 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Formulated for a fast cure, 3M™ Fast Cure Auto Glass Urethane is a one-part, moisture-curing, auto glass urethane designed for large or small applications and ideal for vehicle windshield bonding, stationary glass attachment, backlights and sidelights.This urethane adhesive has a 10-15 minute work time and high viscosity for accurate placement and application. This high strength adhesive produces excellent bond strength that meets a variety of tough application requirements and is able to hold enough material to install some of the largest windshields.
Recommended application tools include: 3M™ Flex Pack Heavy-Duty Applicator Gun 08991.
Fast-Cure for Rapid StrengthProviding rapid strength build-up, 3M™ Fast Cure Auto Glass Urethane produces the high strength necessary for full cut-out installations without damming materials. Enjoy the tough bonds required for windshield bonding and stationary glass attachment as well as a fast and secure hold that delivers optimal results.
- Fast-curing adhesive offers rapid strength build-up
- High bond strength is capable of meeting many application strength requirements
- Features high viscosity for accurate placement and simple application
- Adhesive formulated for windshield bonding and stationary glass attachment
| 3M ID | 7000144585 |
|---|---|
| Part number | 8690 |
| Keywords | 8690 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Windshield Adhesives |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.88976378 |
| Base - Customary Length Dimension | 8.818897638 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.637795276 |
| Base - Metric Gross Weight | 415.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.8 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 43.93709574820724 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9149183880672419 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9088270157630738 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.889763779527559 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.818897637795276 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.6377952755905514 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.72 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 412.237 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 4.8 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 22.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 609.4441322740913 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.479469991966576 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.906268110285893 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.645669291338583 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9.987 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5.207 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.947 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.229 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.245 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.178 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94839.8688135959 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 958.9998173911082 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 872.4749933514094 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.08661417322835 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1554.147 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 395.748 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.196 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


