3M™ Faceshield Holder FGF-700, 10 ea/Case
Special Price
$170.00
Regular Price
$200.00
| UPC | 17891040348937 |
|---|---|
| 3M ID | 7100301230 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
| 3M ID | 7100301230 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Head Protection Accessories |
| Product Number | FGF-700 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Brazil |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 41.815 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2031.0156230548682 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.1887829815126745 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.7699046833614065 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.440944881889763 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.472440944881889 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.551181102362206 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33282.383 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1900.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1710.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100323.03529173987 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 200.6206585882386 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 150.79618733445628 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.93700787401575 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.644 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 68400.0 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1370.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1000.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 33 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review


