3M™ Face Shields, 90028H1-DC, 5/cs
Special Price
$14.79
Regular Price
$17.40
| UPC | 00078371900281 |
|---|---|
| 3M ID | 7100159309 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Professional Faceshields are engineered to be comfortable, convenient, and functional to help keep professionals and DIYers safe. Designed to help protect the eyes and face against certain impact and chemical hazards. With 3M Professional Faceshields, we've got you covered, so you can focus on getting the job done right.
- Polycarbonate window maximizes strength and durability
- Pinlock system allows for easy adjustments and provides a secure, custom fit
- Crown protector is made of high-strength thermoplastic material
- Proprietary window attachment system is easy to replace
- Provides unrestricted visibility
- Designed to provide comprehensive eye and face protection in even the most demanding work environments
- 3M highly recommends wearing eye protection when wearing headgear and faceshields
- Meets the requirements of ANSI Z87.1-2003
- WARNING: Limitations apply; Misuse may result in sickness or death. See product packaging and insert or call 3M in USA at 1-800-494-3552. In Canada, call 1-800-267-4414
| 3M ID | 7100159309 |
|---|---|
| Keywords | face shield, face shields, 3M face shield, safety face shield, face protection, head protection |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Faceshields |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Visor Coating | None |
| Visor Color | Transparent |
| Visor Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 17 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.8 |
| Base - Customary Width Dimension | 14 |
| Base - Metric Gross Weight | 376.481 G |
| Base - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.192 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.829998529296249 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.792998347833761 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 17.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 14.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.661 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 359.698 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.192 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2550.4214787957135 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.465998028141435 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.9649917391688048 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.8748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 41793.92 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2479.335 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1798.49 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 55.562 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.892 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87996.23898460396 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 166.99795898242292 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 95.16033084948056 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.86614173228347 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.442 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 43.164 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.165 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 120 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


