3M™ Face Shield Replacements, FSRepl-H1-DC, 5/case
TRUE
Special Price
$6.87
Regular Price
$8.08
| UPC | 00078371900304 |
|---|---|
| 3M ID | 7100159242 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
| 3M ID | 7100159242 |
|---|---|
| Keywords | face shield, face shields, 3M face shield, safety face shield, face protection, head protection |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Faceshields |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Visor Coating | None |
| Visor Color | Transparent |
| Visor Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 17.99212598 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.488188976 |
| Base - Customary Width Dimension | 11.14173228 |
| Base - Metric Gross Weight | 181.9 G |
| Base - Metric Height Dimension | 45.7 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 28.3 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 899.7178506168036 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.40102085491429235 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.40102085491429235 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 17.992125984251967 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.488188976377953 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 11.141732283464567 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 14743.734 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 181.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 45.7 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 28.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 952.2580127837421 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.084998982676891 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.005104274571462 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15604.713 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1399.332 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 909.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.097 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.845 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.892 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95929.32571691915 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 257.94084675630677 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 144.36750776914525 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.572 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 65.484 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


