3M™ EZ Sand Multi Purpose Repair Material 55887, 600 mL DMS Cartridge 4/Case
| UPC | 00076308558871 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119976 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
With a finished surface that's hard and durable yet flexible, 3M™ EZ Sand Multi Purpose Repair Material is the ideal finishing adhesive for repairing flexible and semi-rigid plastic parts such as auto body panels. This two-part epoxy finishing adhesive has a worktime of eight minutes and can be sanded with 180 grade abrasive in 15 minutes for an excellent featheredge across the entire repair area. The material is suitable for repairing scratches, gouges and deformations of flexible automotive exterior plastic parts including bumper covers. 3M™ Flexible Parts Repair Adhesive has also been tested and approved for use as a seam sealer over 2K primer, and is suitable for matching the appearance of OEM smooth seam sealer tape during automotive collision repair.
Body Panel Repair in a CartridgeNote: For best results use in conjunction with 3M™ Polyolefin Adhesion Promoter (PN 05907), especially when working with polypropylene.
Part of a Complete Repair System from 3MWith its unique qualities including durable flexibility and easy sanding, 3M™ EZ Sand Multi Purpose Repair Material is part of the Dynamic Mixing System – a specialized group of products scientifically developed to help collision repair specialists achieve their best work and their highest levels of cost and time efficiency. This comprehensive system includes adhesives, seam sealers, filling compounds, finishing glazes and specialty fillers as well as mixing applicator guns and mixing nozzles.
- Material is durable, yet flexible; it's great for automotive plastic panel repair and matching OEM seam sealers
- Adhesive is automatically metered for proper ratio
- Seals can be painted over in as few as 15 minutes
- Works with 3M™ applicators and adhesion promoters as part of a complete repair system
- Excellent featheredging properties
| 3M ID | 7000119976 |
|---|---|
| Part number | 55887 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Adhesives |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.004 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 91.88973692908016 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.213441112336171 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.781335078453811 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1505.803 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.808 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 828.1322389416432 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.349804539260658 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.127544936437092 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.125984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13570.656 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.241 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.233 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.352 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.181 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 892.8721618487542 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 641.5187274865316 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 290.988 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |


