3M™ EZ Sand Multi Purpose Repair Material 35887, 47.3 mL Cartridge 6/Case
| UPC | 00051131358874 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045496 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
With a finished surface that's hard and durable yet flexible, 3M™ EZ Sand Multi Purpose Repair Material is the ideal finishing adhesive for repairing flexible and semi-rigid plastic parts such as auto body panels. This two-part epoxy finishing adhesive has a worktime of eight minutes and can be sanded with 180 grade abrasive in 15 minutes for an excellent featheredge across the entire repair area. The material is suitable for repairing scratches, gouges and deformations of flexible automotive exterior plastic parts including bumper covers. 3M™ Flexible Parts Repair Adhesive has also been tested and approved for use as a seam sealer over 2K primer, and is suitable for matching the appearance of OEM smooth seam sealer tape during automotive collision repair.
Body Panel Repair in a CartridgeNote: For best results use in conjunction with 3M™ Polyolefin Adhesion Promoter (PN 05907), especially when working with polypropylene.
Part of a Complete Repair System from 3MWith its unique qualities including durable flexibility and easy sanding, 3M™ EZ Sand Multi Purpose Repair Material is part of the Dynamic Mixing System – a specialized group of products scientifically developed to help collision repair specialists achieve their best work and their highest levels of cost and time efficiency. This comprehensive system includes adhesives, seam sealers, filling compounds, finishing glazes and specialty fillers as well as mixing applicator guns and mixing nozzles.
- Material is durable, yet flexible; it's great for automotive plastic panel repair and matching OEM seam sealers
- Adhesive is automatically metered for proper ratio
- Seals can be painted over in as few as 15 minutes
- Works with 3M™ applicators and adhesion promoters as part of a complete repair system
- Excellent featheredging properties
| 3M ID | 7000045496 |
|---|---|
| Part number | 35887 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Adhesives |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 81.647 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.49 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18000082320608699 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12015193289075828 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0984251968503935 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.03 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 54.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.49 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 309.2743153990245 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3199075637008622 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7209115973445497 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.850393700787402 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5068.098 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 598.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 327.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.133 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.219 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.174 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 346.1257516302578 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 173.01878336269192 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 78.48 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |


