3M™ EZ Sand Multi Purpose Repair Material 05887, 200 mL Cartridge 6/Case
3M™ EZ Sand Multi Purpose Repair Material is a ready-to-use 2-part epoxy finishing adhesive material that dries to a flexible hardness, ideal for repairing plastic parts such as bumper covers and body panels. It applies easily from a 3M applicator gun mixing nozzle, with no pre-mixing or measuring. It is quickly sandable for excellent featheredge, and paintable in as little as 30 minutes.
Special Price
$64.78
Regular Price
$76.21
| UPC | 00051131058873 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045776 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EZ Sand Multi Purpose Repair Material is a ready-to-use, two-part epoxy finishing adhesive material that dries to a flexible hardness, ideal for repairing plastic parts such as bumper covers and body panels. It applies easily from a 3M applicator gun mixing nozzle, with no pre-mixing or measuring. It is quickly sandable for excellent featheredge, and paintable in as little as 30 minutes. Fast curing and user friendliness make 3M™ EZ Sand Multi Purpose Repair Material an excellent choice for completing OEM-quality repairs.
Cure Time: 24 Hours
Handling Time: 5 Minutes
Work Time: 8 Minutes"
- DURABLE YET FLEXIBLE: For automotive plastic panel repair and for matching OEM seam sealers
- TWO-PART EPOXY: Adhesive is automatically metered for proper ratio
- EASILY SANDABLE: Ready to sand in 15 minutes for a smooth finish without rework
- QUICKLY PAINTABLE: Ready in as little as 30 minutes for increased vehicle throughput
- PART OF A COMPLETE REPAIR SYSTEM: Works with 3M™ applicator guns and adhesion promoters
- NOZZLES INCLUDED: Includes two static mixing nozzles
| 3M ID | 7000045776 |
|---|---|
| Part number | 5887 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Adhesives |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 370.131 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 91.88973692908016 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8159991756475092 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6338290037815231 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1505.803 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 287.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 622.1700238676068 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.800362118084129 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.8029740226891384 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10195.54 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.631 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.725 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.137 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.244 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 773.8225402689203 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 486.7806749042097 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 220.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


