3M™ Eyeglass Protectors Anti-Scratch, 47032H1-DC, Gray, Gray Lens, 6/case
Special Price
$7.65
Regular Price
$9.00
| UPC | 00051141981178 |
|---|---|
| 3M ID | 7100166605 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Give your eyes the protection they deserve without compromising your sight with 3M™ Over The Glass Safety Eyewear. Specifically designed to wear over your prescription eyeglasses, this safety eyewear helps keep dirt and small flying particles out of your eyes and off your glasses while blocking out the sun's harmful UV rays. These safety glasses are designed to fit comfortably on your face and feature built in side shields that provide protection. The impact resistant, scratch resistant lens continues to perform from one project to the next. So whether you're woodworking in the shop or mowing your lawn, get the job done accurately and safely with the help of 3M™ Over The Glass Safety Eyewear.
- Durable lens helps provide limited protection from light to moderate impact hazards
- Accommodates most personal eyewear
- Lightweight, durable design
- Scratch resistant coating helps keep vision clear
- Impact resistant lens blocks 99.9% of UV rays
- Excellent protection option for those who wear prescription eyewear
- Great for use indoors and outdoors
- Easy care design cleans with soap and water or a soft cloth
- Meets the requirements of ANSI Z87.1
- Gray lens helps reduce sunlight and is popular for outdoor use
| 3M ID | 7100166605 |
|---|---|
| Keywords | eye protection, protection for eyes, eye safety, eye protective gear, safety glasses |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Color Family | Gray |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 52.617 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.683 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 126.2929100661351 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.11600062849381704 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07099987153663982 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.6311023622047243 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2069.57 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 32.205 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.683 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1215.1487295100574 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1959989538624736 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.42599922921983896 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.7 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.811811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19912.72 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 542.496 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 193.23 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 50.038 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.382 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89948.99879563539 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 119.99981392985072 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 25.560394677714708 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.474 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 11.594 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review

