3M™ Extreme Sealing Tape 4412N, Translucent, 2 1/2 in x 18 yd, 80 mil, 3 Roll/Case
| UPC | 00051111922798 |
|---|---|
| 3M ID | 7000029083 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Protect, Seal, and Paint with Confidence
3M™ Extreme Sealing Tape 4412N is a translucent, 0.080 in (2.0 mm) thick tape featuring a flexible backing that easily conforms over screw heads, rivets, joints, splices, and other protrusions to provide protection from water intrusion. The durable, abrasion resistant backing makes this tape a good choice for outdoor applications were exposure to weather is a concern. Since it can be painted, you can match most existing colors to blend seamlessly into the surrounding area while retaining the water-tight bond.
The soft, yet thick acrylic adhesive adheres immediately, allowing for quick application and eliminating unnecessary downtime. This adhesive not only bonds instantly to a variety of substrates, but it adheres well to itself in order to maintain a consistent seal while creating overlapping joints. A backside liner ensures easy handling and application of the tape.
Recommended Applications
Truck and trailer roof sealing Window and door sealing HVAC Joints and seams
Gutters
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Translucent, 0.080 in (2.0 mm) thick tape is designed for difficult sealing applications
- Sticks on contact to many metals, plastics and other hard-to-stick-to surfaces
- Provides immediate seal with no wait time or oozing associated with liquid sealants
- Tough, yet flexible clear ionomer backing is abrasion resistant and instantly paintable
- Acrylic adhesive provides excellent sealing qualities and good outdoor durability
- This is a thicker version of 3M™ Extreme Sealing Tape 4411N
| 3M ID | 7000029083 |
|---|---|
| Part number | 4412N |
| Keywords | Sealing Tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Sealing Tapes |
| Adhesive Color | Transparent |
| Application | Roof Sealing |
| Backing Material | Ionomer |
| Backing Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Backing Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Metric) | 1.3 kg |
| Product Color | Translucent |
| Product Number | 4412N |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Metric) | 6.4 cm |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 2.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 9.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.251968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.297 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 6.35 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 23.495 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 23.5 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 213.95174876963927 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.859395540537862 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.859395540537862 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 9.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 9.251968503937007 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3506.041 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.297 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 6.35 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 23.495 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 23.5 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1163.6803883843988 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.600232847832075 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.578186621613586 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19069.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.901 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.891 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.254 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 440.92452436975515 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 411.7529578374522 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 186.768 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

