3M™ Extreme Sealing Tape 4411N, Translucent, 3 in x 36 yards, 40 mil, 3 Roll/Case
| UPC | 00051115814129 |
|---|---|
| 3M ID | 7010335938 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Protect, Seal, and Paint with Confidence
3M™ Extreme Sealing Tape 4411N is a translucent, 0.040 in (1.0 mm) thick tape featuring a flexible backing that easily conforms over screw heads, rivets, joints, splices, and other protrusions to provide protection from water intrusion. The durable, abrasion resistant backing makes this tape a good choice for outdoor applications were exposure to weather is a concern. Since it can be painted, you can match most existing colors to blend seamlessly into the surrounding area while retaining the water-tight bond.
The soft, yet thick acrylic adhesive adheres immediately, allowing for quick application and eliminating unnecessary downtime. This adhesive not only bonds instantly to a variety of substrates, but it adheres well to itself in order to maintain a consistent seal while creating overlapping joints. A backside liner ensures easy handling and application of the tape.
Recommended Applications
Truck and trailer roof sealing
Window and door sealing
HVAC
Joints and seams
Gutters
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end these technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Translucent, 0.040 in (1.0 mm) thick tape is designed for difficult sealing applications
- Sticks on contact to many metals, plastics and other hard-to-stick-to surfaces
- Provides immediate seal with no wait time or oozing associated with liquid sealants
- Tough, yet flexible clear ionomer backing is abrasion resistant and instantly paintable
- Acrylic adhesive provides excellent sealing qualities and good outdoor durability
| 3M ID | 7010335938 |
|---|---|
| Part number | 4411N |
| Keywords | 3M, 3M Extreme Sealing Tape, sealing tape, acrylic adhesive tape, pressure sensitive tape, ionomer backing, water tight seal, conformable tape, single-sided tape, translucent tape, outdoor durability, abrasion resistant tape, paintable tape, immediate seal, truck roof sealing, trailer roof sealing, window sealing, door sealing, HVAC sealing, joints and seams sealing, gutter sealing, industrial adhesive, adhesive solutions, manufacturing adhesive, automotive adhesive, construction adhesive, transportation adhesive, aerospace adhesive, appliance adhesive, marine adhesive, metalworking adhesive, heavy industrial adhesive, bonding and assembly, OEM adhesive, personal recreation vehicles adhesive, rail adhesive. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Sealing Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Translucent |
| Product Number | 4411N |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 10 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 10 |
| Base - Metric Gross Weight | 2.087 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 299.9999877952512 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.601047411798395 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.598842789176547 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4916.119 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.086 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1166.3999725637248 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.67837741626915 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.796528367529639 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19113.871 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.658 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.258 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.432 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.432 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90720.00329040029 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 739.9992200045164 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 662.2333616414227 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1486634.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 300.384 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.3 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


