3M™ Extreme Hold Duct Tape 2830-B, 1.88 in x 30 yd (48 mm x 27.4 m), 9 rolls/case
Special Price
$9.75
Regular Price
$11.48
| UPC | 00068060469038 |
|---|---|
| 3M ID | 7100270207 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For jobs that require heroic strength, reach for 3M™ EXTREME HOLD Duct Tape. Backed by the power of 3M Science, this heavy duty tape is designed with super tough woven material and 2X thicker adhesive layer than other 3M™ Duct Tapes, providing maximum durability and a powerful hold.
- Double-thick adhesive layer compared to other 3M™ Duct Tapes creates an extreme hold bond on contact
- Extremely strong woven material for durability
- Great for bundling large loads, reinforcing and patching
- Suitable for long-lasting repairs
- Tears vertically and horizontally for versatile application
- Resists curling for hassle-free use
- Stands up to challenging weather conditions for lasting performance
- Ideal for use indoors and outdoors
- Color: Black
- Size: 1.88 in x 30 yd
| 3M ID | 7100270207 |
|---|---|
| Keywords | heavy duty duct tape, tough duct tape, clear duct tape, thick duct tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 2800 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.87992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.8 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.8 |
| Base - Metric Gross Weight | 616.885 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.775 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.732 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.732 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 63.24049262271753 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.359998626079182 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3269623560907782 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.8799212598425197 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.8 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1036.326 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 601.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 4.775 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.732 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.732 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 761.3822707960377 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.08201017578845 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.942661204817004 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.3748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12476.82 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5933.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5417.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 46.672 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.51 CM |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87019.85907908823 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1135.3806502521195 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1003.1826593555795 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.426 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 455.036 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.117 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 756 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 756 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review

