3M™ Exhalation Valve Cover 7918, 20 EA/Case
Replacement part for 3M™ Full Facepieces 7800S.
Special Price
$313.72
Regular Price
$369.08
| UPC | 50051138290950 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126043 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Replacement exhalation valve covers are available for the 3M™ Reusable Full Face Mask FF-300 Series and can be fitted by the user or a service centre, if the original cover becomes lost or damaged.
- Approved 3M replacement part
- Designed for 3M Full Facepiece Respirator 7800S (sold separately)
- Replacement part can extend service life of facepiece
- Replaceable part can potentially result in respiratory equipment cost savings
- Valve cover maintains original service performance of facepiece
| 3M ID | 7000126043 |
|---|---|
| Keywords | 70070408227,Reusable Respirators,Full Facepiece 7800S Series,Exhalation Valve Cover 7918,Replacement Part,Safety,Mining & Metallurgy,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Eye Protection | Yes |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Maintenance Free | No |
| Material | Plastic |
| Product Color | Black |
| Product Number | 7918 |
| Product Series | 7800S |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Facility Maintenance Painting |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Transportation |
| Six-point Head Harness | Yes |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Japan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 68.039 G |
| Base - Metric Height Dimension | 88.9 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 48.999991700770806 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.15000031856796886 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.14991433828571676 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 802.966 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 68.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 88.9 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CTNS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 351.07600727012476 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8598028225210226 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5996573531428671 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.4 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.1 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5753.105 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 390.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 272.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.176 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.654 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.066 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | CTNS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 216.05301694118003 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 129.52598827885927 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 58.752 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CTNS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |
Write Your Own Review

