3M™ Epoxy Film Electrical Tape Super 10, 9.5 in x 360 yds, Log Roll, 3 in paper core, 1 Roll/Case
3M™ Epoxy Film Electrical Tape Super 10 is a 5 mil thick, high dielectric electrical tape. The flame retardant tape is used as a coil cover, anchor, harnessing, banding, core, layer and crossover insulation. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 311 °F (0 to 155 °C).
Special Price
$4,111.63
Regular Price
$4,837.21
| UPC | 00054007049982 |
|---|---|
| 3M ID | 7010351722 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape Super 10 has a thermosetting, pressure sensitive, rubber adhesive and is resistant to heat, oxidation, solvents and oils. This puncture resistant tape has excellent electrical and handling properties. This highly conformable tape is tough and provides resistance to solder damage. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- The combination of pressure-sensitive, thermosetting, rubber adhesive and epoxy film backing provides good adherence and electrical purity
- Offers resistance to solder damage and punctures
- Suitable for use as a coil cover, anchor, harnessing, banding and as core, layer and crossover insulation
- Withstands a temperature range of 32 to 311 °F (0 to 155 °C)
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010351722 |
|---|---|
| Part number | S10 9.5"X360YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Epoxy Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Epoxy |
| Product Color | Cream |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 16.719 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 26.446 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 24.13 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 26.45 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 36.85908561468968 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 36.85908561468968 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 10.411811023622047 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 9.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 10.413385826771654 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.596 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 16.719 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 26.446 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 24.13 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 26.45 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1513.9685791182605 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 37.749753153916586 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 36.85908561468968 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24809.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.123 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.719 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80429.29471685716 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1393.3214970084264 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1326.9270821288285 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.318 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 601.884 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


