3M™ EMI Shielding Fabric Tape CN-3190, 1050mm x 50m, (41.3" x 54,5 yds.) Log roll, Log Roll, 1 Roll/Case
3M™ EMI Shielding Fabric Tape CN-3190 is a 4.3 mil thick, acrylic adhesive shielding tape. This tape is suitable for applications such as the grounding and EMI shielding of equipment, components and shielded rooms. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling.
Special Price
$8,965.09
Regular Price
$10,547.17
| UPC | 00051128558324 |
|---|---|
| 3M ID | 7000133141 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape CN-3190 has corrosion resistant, polyester ripstop fabric backing with a conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. This tape offers copper nickel shielding with good conformability and flexibility. It is suitable for prototyping, designing and troubleshooting in electrical design and test laboratories. The tape is designed for applications that require reliable, point to point electrical contact. RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Highly conformable with an acrylic adhesive
- Copper nickel-plated shielding provides greater flexibility and good conformability
- Suitable for the grounding and EMI shielding of equipment, components and shielded rooms
- For prototyping, design and troubleshooting in electrical design
- Removable liner for easy die-cutting and handling
- RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000133141 |
|---|---|
| Part number | CN-3190 1050MM |
| Keywords | CN3190 CU/NI CN3190 CUNI |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Nickel/Copper-coated Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 4.3 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.109 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 1968.5039 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 41.3385 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 17.69 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 50.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.05 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4169.03296405018 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 38.99977418050484 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 35.50103807963084 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 68318.21 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 16.103 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4169.03296405018 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 38.99977418050484 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 35.50103807963084 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 55.59055118110236 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 68318.21 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.69 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.103 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.224 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.412 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.216 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 659.182163932784 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 568.0166092740934 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 257.648 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 16 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


