3M™ EMI Shielding Fabric Tape CN-3190, 1-1/2 in x 54-1/2 yd, CU/NI Fabric, 6 Rolls/Case
3M™ EMI Shielding Fabric Tape CN-3190 is a 4.3 mil thick, acrylic adhesive shielding tape. This tape is suitable for applications such as the grounding and EMI shielding of equipment, components and shielded rooms. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling.
Special Price
$398.76
Regular Price
$469.13
| UPC | 00051128585634 |
|---|---|
| 3M ID | 7010305725 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape CN-3190 has corrosion resistant, polyester ripstop fabric backing with a conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. This tape offers copper nickel shielding with good conformability and flexibility. It is suitable for prototyping, designing and troubleshooting in electrical design and test laboratories. The tape is designed for applications that require reliable, point to point electrical contact. RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Highly conformable with an acrylic adhesive
- Copper nickel-plated shielding provides greater flexibility and good conformability
- Suitable for the grounding and EMI shielding of equipment, components and shielded rooms
- For prototyping, design and troubleshooting in electrical design
- Removable liner for easy die-cutting and handling
- RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010305725 |
|---|---|
| Part number | CN3190 1.5"X54.5YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Nickel/Copper-coated Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 4.3 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.109 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | South Korea |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 746.167 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.26923 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.213 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.213 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 251.25599070095777 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.6450166478770354 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.2577372057647267 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4117.348 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 570.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1507.5360662532348 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.87009547801697 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.546423234588359 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24704.09 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.477 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.423 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.464 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.956 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.956 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80236.80141848473 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 390.9986404753678 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 271.67123644518097 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1314845.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 123.228 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 101.092 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 216 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


