3M™ EMI Copper Foil Shielding Tape 1194, 1 in x 36 yd (25,40 mm x 33 m), 9 per case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1194 is a 2.6 mil thick acrylic adhesive shielding tape. This flame retardant tape is suitable for applications that require grounding, EMI shielding and economical, electrical bonding. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$84.42
Regular Price
$99.32
| UPC | 00051138498535 |
|---|---|
| 3M ID | 7010304003 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1194 has a deadsoft, copper foil backing with an aggressive, pressure sensitive, non conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. It offers excellent resistance against oxidation and discoloration and its solderable backing makes it an ideal choice for applications like connectors, cable shielding and electrostatic shielding between transformer windings. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Non-conductive, acrylic adhesive offers optimized adherence
- Removable liner for easy die-cutting and handling
- Flame-retardant and suitable for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010304003 |
|---|---|
| Part number | 1194-1"X36YD |
| Keywords | 11941"X36YD 11941X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.8 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.071 mm |
| Material | Copper Foil |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 434.45 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.963 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 168.275 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 168.27 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 53.517823571080214 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9577982980622006 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8842366550389725 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.219015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.625 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.624803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.877 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 401.083 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.963 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 168.275 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 168.27 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 848.5919747430046 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.999760930722887 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.610848678958158 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.2 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.2 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13905.931 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.443 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.813 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.082 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.068 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.288 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93501.92322431889 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 934.9980909070406 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 795.8136509218618 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.37992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1532222.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 360.975 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.805 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


