3M™ EMI Copper Foil Shielding Tape 1194, 1/4 in x 36 yd (6,35 mm x 33 m), 36 per case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1194 is a 2.6 mil thick acrylic adhesive shielding tape. This flame retardant tape is suitable for applications that require grounding, EMI shielding and economical, electrical bonding. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$21.33
Regular Price
$25.10
| UPC | 00051138498757 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132709 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1194 has a deadsoft, copper foil backing with an aggressive, pressure sensitive, non conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. It offers excellent resistance against oxidation and discoloration and its solderable backing makes it an ideal choice for applications like connectors, cable shielding and electrostatic shielding between transformer windings. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Non-conductive, acrylic adhesive offers optimized adherence
- Removable liner for easy die-cutting and handling
- Flame-retardant and suitable for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000132709 |
|---|---|
| Part number | 1194-1/4"X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.8 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.071 mm |
| Color Family | Brown |
| Material | Copper Foil |
| Product Color | Copper |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 36.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 0.25 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 0.114 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.006 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 20.341227690329397 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.25132697889076044 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.23148537529412147 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 333.333 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.105 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 732.2849291367874 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.03895274957998 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.333473510588373 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 0.012 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 4.1 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.78 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 939.1692369075785 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 833.3473510588373 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 378.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


