3M™ EMI Copper Foil Shielding Tape 1194, 1/2 in x 36 yd (12,70 mm x 33 m), 18 per case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1194 is a 2.6 mil thick acrylic adhesive shielding tape. This flame retardant tape is suitable for applications that require grounding, EMI shielding and economical, electrical bonding. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$42.18
Regular Price
$49.62
| UPC | 00051138495282 |
|---|---|
| 3M ID | 7010398764 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1194 has a deadsoft, copper foil backing with an aggressive, pressure sensitive, non conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. It offers excellent resistance against oxidation and discoloration and its solderable backing makes it an ideal choice for applications like connectors, cable shielding and electrostatic shielding between transformer windings. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Non-conductive, acrylic adhesive offers optimized adherence
- Removable liner for easy die-cutting and handling
- Flame-retardant and suitable for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010398764 |
|---|---|
| Part number | 1194-1/2"X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.8 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.071 mm |
| Color Family | Brown |
| Material | Copper Foil |
| Product Color | Copper |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 212.735 G |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 12.509867539420119 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4690003934589993 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.46897173336491527 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.205 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 212.722 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 12.7 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 734.6616819217891 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.649633215832091 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.441500019058962 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.68779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12038.948 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.377 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.829 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.067 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 18 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92736.00200743708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 999.99918428963 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 844.1500019058963 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1519670.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 382.9 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.84 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


