3M™ EMI Copper Foil Shielding Tape 1182, 1 in x 18 yd (25.40 mm x 16.5 m), Double Coated, 9 per case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1182 is a 3.5 mil thick acrylic adhesive shielding tape. This flame retardant tape is designed to bond 2 surfaces together physically and electrically. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$99.46
Regular Price
$117.02
| UPC | 00051138493653 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132697 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1182 has deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive coating on both sides that ensures firm adherence. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. The construction of the tape offers a good method of bonding and grounding conductive surfaces. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for bonding 2 surfaces together physically and electrically
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000132697 |
|---|---|
| Part number | 1182-1"X18YD |
| Keywords | 11821"X18YD 11821X18YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.6 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Material | Copper Foil |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 18.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 1.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 352.789 G |
| Base - Metric Length Dimension | 16.459 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.025 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 82.74996668103573 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7777666101394077 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.714959116265558 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1356.029 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 324.3 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 744.7497001293215 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.999897286632048 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.434632046390022 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12204.261 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3175.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2918.7 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 734.1393330756423 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 643.4632046390022 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 291.87 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


